Czy lepiej kupić, czy wynająć magazyn?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy lepiej kupić, czy wynająć magazyn. Jak w wielu przypadkach, wszystko zależy od indywidualnych planów firmy. Zarówno wynajęcie, jak i kupno magazynu ma różne plusy i minusy, które należy rozważyć.
Zarówno gdy szukamy magazynu na sprzedaż, jak i na wynajem, musimy określić wielkość magazynu, jaki jest nam potrzebny, czy potrzebujemy w nim dodatkowych udogodnień, np. półek, toalety, pomieszczeń gospodarczych, czy magazyn może być oddalony o kilka kilometrów od naszego biura, czy też biuro będzie bezpośrednio w magazynie. W obu przypadkach ważna jest jakość magazynu, jak i jego położenie – im bliżej głównych dróg dojazdowych i głównych arterii, tym lepsze możliwości rozwoju firmy.

Wynajęcie magazynu pozwala na rezygnację z umowy w przypadku zmiany planów biznesowych, jednak to zawsze rozwiązanie krótkotrwałe. Jeśli wynajmiemy magazyn nie musimy dysponować większym kapitałem, ale jednocześnie jesteśmy zależni od właściciela magazynu, także jego planów biznesowych, nie możemy bez jego zgody rozbudowywać magazynu.

Jeśli znajdziemy idealny magazyn na sprzedaż, który odpowiada naszym oczekiwaniom i planom biznesowym na kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, musimy nastawić się na zamrożenie sporej ilości gotówki lub na długoletnie zobowiązania finansowe w przypadku kredytu na zakup magazynu. Magazyn kupiony na własność to jednak spora swoboda, gdy chodzi o zarządzanie nieruchomością. We własnym magazynie można wprowadzać zmiany, przeprowadzać prace modernizacyjne, a nawet możemy wynajmować magazyn czy jego część innym firmom. Jeśli więc nasza firma działa na rynku przez wiele lat, mamy wieloletnie plany na jej rozwój i stabilną sytuację, możemy poszukać magazynu na sprzedaż skrojonego na miarę naszego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy jednak, że w przypadku sprzedaży magazynu, łatwiej znaleźć kupca na budynek w dobrym stanie, na terenie dobrze zindustrializowanym. Inwestując środki pieniężne, niemałe przecież, pamiętajmy, że może kiedyś sami będziemy szukali kupca na tę nieruchomość.