Moje pierwsze mieszkanie – jak dobrze wybrać?

Młodzi ludzie, którzy przyjechali na studia w Krakowie, bardzo często zostają w tym mieście, bo łatwiej w nim o pracę, po poznali w nim przyjaciół, czy nawet założyli rodzinę. Prędzej czy później staną więc przed koniecznością kupna własnego, pierwsze mieszkania. To zawsze duże przeżycie, często za bardzo kierujemy się uczuciami i pochopnie podejmujemy decyzja, a co dopiero, gdy chodzi o młodych ludzi, bez doświadczenia. Oto kilka rad, jak kupić mieszkanie w Krakowie i nie żałować.

Kupno własnego M3 trzeba traktować jak inwestycję, której wartość ma wzrosnąć a nie maleć. A zmaleje, jeśli pieniądze zainwestujemy w mieszkanie w starzejącej się dzielnicy, w bloku na osiedlu z wielkiej płyty. O wiele lepsze perspektywy są dla mieszkań w krakowskich kamienicach oraz budowanych przez dewelopera. Liczy się bowiem albo przedwojenne budownictwo, uznawane za solidne, albo nowoczesne domy, które powstały już w XXI wieku.

Nigdy nie można też kupić pierwszego oglądanego mieszkania. Lepiej obejrzeć kilka, porównać ceny, spróbować też negocjować cenę. Pamiętajmy, że kupując mieszkanie na rynku wtórnym trzeba jeszcze je wykończyć, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dojdą też podatki i opłaty sądowe, a w przypadku kupowania mieszkania z rynku wtórnego przez pośrednika trzeba doliczyć prowizję. Jeśli mieszkanie stare wymaga remontu, lepiej jeszcze przed jego zakupem oszacować koszty dostosowania lokum do swoich potrzeb.

Kupując mieszkanie u dewelopera wybierajmy firmy z pozycją na rynku. Sprawdźmy, jakie osiedla deweloper już pobudował i czy mieszkania są zajęte przez lokatorów. Im deweloper dłużej na rynku, im więcej ma zakończonych inwestycji, tym większa szansa na to, że cała budowa zostanie oddana na czas. Dobry deweloper już podczas pierwszej rozmowy o mieszkaniu powinien pokazać wzór umowy a także kopie dokumentów dotyczących gruntów, na których ma powstać mieszkanie, pozwolenia na inwestycje i wypis z KRS.