Robimy remont mieszkania od dewelopera

Mieszkanie kupione u dewelopera w Krakowie może być wykończone tylko do gołych ścian, wylewek podłogi i przyłączy, może też być wyremontowane na tyle, że można się do niego wprowadzić. Większość kupców jednak samodzielnie wykańcza mieszkania, bo ma większy wpływ na dobór materiałów czy ekipy wykończeniowej. Jakie więc kroki trzeba podjąć, gdy odbieramy mieszkanie od krakowskiego dewelopera?

Sam odbiór mieszkania odbywa się w obecności pracownika dewelopera – na przykład koordynatora budowy. Ma on za zadanie wpuścić do mieszkania przyszłych lokatorów, by mogli dokładnie sprawdzić, czy mieszkanie zostało wykonane tak, jak to zapisano w umowie. Kupujący powinien trzymać emocje na wodzy i z miarką w ręku sprawdzić, czy ściany są proste, czy na pewno metraż się zgadza, czy nie widać żadnych pęknięć na ścianach, czy działają gniazdka, woda, ogrzewanie. Takie spotkanie kończy się podpisaniem raportu i przyjęciem kluczy do mieszkania. Pozostaje już więc tylko podpisać akt notarialny i zacząć remont.
Wykończenie mieszkania może trochę potrwać, zwłaszcza gdy dopiero po odbiorze kluczy szukamy ekipy remontowej. Zwykle w bloku odbieranych jest wiele mieszkań jednocześnie, co oznacza, że szukać zaczynają wszyscy. Jeśli jesteśmy kompletnymi laikami, również deweloper może nam polecić jakąś zaprzyjaźnioną firmę działającą na terenie Krakowa. Możemy też dopytać się o zniżki na zakupy – są deweloperzy, którzy oferują swoim klientom karty rabatowe na zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych w popularnych marketach. Nawet kilka procent zniżki, przy wszystkich zakupach może przynieść olbrzymie oszczędności. W tych największych marketach dodatkowo można liczyć na bezpłatne porady projektanta wnętrz czy na tańszy, albo nawet bezpłatny transport zakupów pod wskazany adres.
Pamiętajmy też, że nowe mieszkanie objęte jest gwarancją. Dlatego jeśli w trakcie remontu czy użytkowania lokum zauważymy jakieś wady, które nie powstały z naszej winy, zawsze możemy żądać od dewelopera ich naprawienia.